WOLUMETRIA TWARZY

WOLUMETRIA TWARZY Kraków

Twarz niemal od zawsze stanowiła główny obiekt zabiegów upiększających w chirurgii, z czasem również w medycynie estetycznej. Trudno zaprzeczyć temu, iż twarz wraz z jej cechami odgrywa ważną rolę społeczną będąc źródłem stałego strumienia informacji o danej osobie. Żadna inna część ciała nie stanowi tak istotnej funkcji w wyrażaniu emocji i budowaniu społecznych relacji. Niestety skutki procesów starzenia się, najwcześniej i najbardziej wyraźnie widoczne są na twarzy, która permanentnie narażona jest na szkodliwe czynniki środowiskowe.

Wobec powyższego pielęgnacja twarzy od zawsze jest priorytetem, a obecnie zauważa się stale rosnącą popularność zabiegów, których celem jest przeciwdziałanie widocznym oznakom starzenia.

W latach 90-tych XX wieku dominujące były techniki chirurgiczne (m.in. lifting twarzy), podczas których źle wyglądające tkanki wycinano co w konsekwencji prowadziło do nieodwracalnego niszczenia także zdrowych tkanek. Od przełomu wieków nastąpił zwrot w stronę technik rewitalizacyjnych, dzięki którym jesteśmy w stanie leczyć nie tylko objawy utraty atrakcyjności związanej z procesem starzenia, ale również przyczyny tego procesu.

Ten zwrot został utorowany przez minimalnie inwazyjne metody augmentacji tkanek miękkich przy użyciu preparatów wypełniających o wysokiej zdolności wiązania wody, co dało możliwość naturalnego przywracania proporcji twarzy aktywując jednocześnie fizjologiczne procesy regeneracji.

Czynnikami odpowiedzialnymi za proces starzenia są między innymi utrata objętości twarzy i pogarszająca się jakość tkanek miękkich. Widoczne na zewnątrz zmiany w strukturach tkankowych takie jak marszczenie i fałdowanie się skóry, bruzdy, wiotkość, utrata elastyczności to wtórne konsekwencje destabilizacji i spadku jakości tkanek miękkich. Liczne wyniki doświadczeń, badania kliniczne wykazały, iż powiększanie objętości tkanek miękkich przy użyciu wypełniaczy z kwasem hialuronowym znacznie poprawia widoczne oznaki starzenia się, pozwala na uzyskanie naturalnych, a zarazem maksymalnych rezultatów i harmonii rysów twarzy przy jak największej ochronie naturalnych struktur twarzy.

Kwas hialuronowy (hyaluronic acid – HA) jest naturalnym polisacharydem (cukrem złożonym) wytwarzanym przez komórki organizmu ludzkiego. W warunkach naturalnych stanowi podstawową strukturę macierzy zewnątrzkomórkowej dojrzałych tkanek ludzkich. W najwyższym stężeniu występuje w skórze. Dzięki podstawowej jego funkcji, jaką jest wiązanie wody, skóra jest odpowiednio nawilżona i napięta. Z wiekiem jego ilość zmniejsza się co skutkuje starzeniem się skóry.

HA wykazuje właściwości antyoksydacyjne i uczestniczy w procesach gojenia. Jest silnie hydrofilny („lubi wodę”) dlatego w połączeniu z wodą przyjmuje postać żelu nawet przy niewielkim stężeniu. W zależności od budowy, stopnia wiązania wody wyróżniamy dwa rodzaje HA: nieusieciowany i usieciowany. Nieusieciowany HA znajduje zastosowanie do rewitalizacji skóry dzięki właściwościom nawilżającym, natomiast kwas hialuronowy usieciowany to typowy wypełniacz o różnych stopniach gęstości.

Wypełniacze stosowanie w medycynie estetycznej na bazie kwasu hialuronowego podane do skóry, nie tylko poprawiają stopnień jej nawilżenia, ale także przywracają utraconą przez nią objętość. Ich zastosowanie obejmuje między innymi modelowanie ust, policzków, redukcję bruzd nosowo-wargowych, korektę kształtu nosa czy poprawę konturu twarzy. Kwas hialuronowy działa także stymulująco na procesy regeneracyjne skóry.

Bogaty wybór preparatów usieciowanego kwasu hialuronowego powoduje jego szerokie zastosowanie.

  • Zabiegi w obrębie twarzy.
  • Powiększanie oraz modelowanie kształtu ust, usuwanie bruzd nosowo-wargowych, linie marionetki, modelowanie policzków, zabiegi wolumetryczne, korekcja zmarszczek (zmarszczki poprzeczne czoła, okolicy oczodołów, zmarszczki palacza), korekcja „doliny łez” modelowanie brody i nosa, modelowanie żuchwy.
  • Modelowanie powierzchni grzbietowej dłoni.
  • Korekcja defektów szyi oraz dekoltu.
  • Kwas hialuronowy można podać niemal w każdy obszar ciała.

Czas trwania zabiegu zależy od jego rodzaju oraz okolicy ciała, średnio wynosi 30-60 min. Przed niektórymi rodzajami zabiegów wykonuje się znieczulenie optymalną metodą dla danego Pacjenta i rodzaju zabiegu, część Pacjentów dobrze toleruje zabiegi bez znieczulenia.

Iniekcje preparatów z kwasem hialuronowym przeprowadza się na różnej głębokości (śródskórnie, podskórnie, podmięśniowo lub nadokostnowo).

Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny, nie wymaga też rekonwalescencji oraz nie wymaga planowania pod kątem pory czy dnia tygodnia.

Efekty niektórych zbiegów widoczne są niemal natychmiast,  jednak końcowy efekt widoczny jest po ok. 2 tygodniach po tym, jak preparat ułoży się w tkankach i zwiąże wodę stąd ważne jest spożywanie dużej ilości wody.

Trwałość efektów po zabiegu wypełniania czy modelowania kwasem hialuronowym zależy od wielu czynników (uwarunkowań genetycznych, trybu życia, stosowanych używek), zazwyczaj rezultaty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

Cele terapeutyczne

  • Zwiększenie objętości mające na celu zrekompensować zanikową utratę objętości tkanki tłuszczowej.
  • Naprawa powierzchownych ubytków niemających związku z procesami zanikowymi.
  • Rewitalizacja i nawilżanie powierzchni skóry.
  • Remodelowanie konturów twarzy.
  • Przywrócenie stabilizacji i wzmacnianie tkanek miękkich.
  • Bioregeneracja.
  • Indukcja syntezy kolagenu.

Przeciwwskazania

Bezwzględne:

  • Uczulenie na składniki.
  • Ciąża, karmienie piersią.
  • Ostre lub przewlekłe choroby skóry w obszarze zabiegu.
  • Czynna infekcja lub zapalenie miejsca iniekcji (np. opryszczka, trądzik).
  • Czynna infekcja ogólnoustrojowa przebiegająca z gorączką.
  • Czynna choroba nowotworów.

Względne:

  • Wiek poniżej 18 lat.
  • Choroby o podłożu autoimmunologicznym.
  • Skłonność do powstawania blizn przerostowych (keloidów).
  • Choroby tkanki łącznej.
  • Zaburzenia krzepnięcia lub stosowanie antykoagulantów.

Zalecenia po zabiegu

  • Spożywanie dużej ilości wody (min. 2 litry dziennie).
  • Unikanie nadmiernego ciepła (sauna, solarium), znacznej aktywności fizycznej oraz alkoholu.

Koszt zabiegu
Zobacz cennik
Czas zabiegu
30-50 min
Odstęp między zabiegami
3-4 tygodnie
Rekonwalescencja
Nie wymaga

Zadzwoń po poradę lub umów się na konsultację

Skontaktuj się