TOKSYNA BOTULINOWA

TOKSYNA BOTULINOWA Kraków

Toksyna  botulinowa (potocznie Botoks BTX) to oczyszczone białko pochodzące z bakterii Clostridium Botulinum należące do grupy neurotoksyn. Mechanizm działania polega na trwałym połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową co skutkuje blokadą połączenia między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami. W konsekwencji powoduje to zamierzony brak możliwości skurczu danego mięśnia.

Zastosowanie botuliny w medycynie estetycznej pozwala na szybką i skuteczną redukcję istniejących zmarszczek mimicznych, zahamowanie ich pogłębiania oraz ograniczenie powstawania nowych zmarszczek. Iniekcje toksyny botulinowej są alternatywą dla zabiegów operacyjnych. Toksynę botulinową wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni, zabieg jest praktycznie bezbolesny, ale na życzenie Pacjenta może być zastosowany krem znieczulający z lidokainą. Ślady po wkłuciach są niewielkie i szybko ustępują, więc Pacjent po zakończonym zabiegu może wrócić do codziennych aktywności. Zabieg może być wykonywany przez cały rok.

Właściwie przeprowadzone zabiegi iniekcji toksyny botulionowej są bezpieczne, nie pozostawiają blizn, nie naruszają struktur anatomicznych zachowując zamierzony efekt czynnościowy.

Pierwsze efekty obserwuje są około 3-4 dni po zabiegu, pełen efekt osiągany jest po 14 dniach, utrzymuje się około 3-6 miesięcy, jest jednak indywidualny dla każdego Pacjenta. Po tym czasie zabieg powinien być powtórzony. Efekty stosowania toksyny są czasowe i całkowicie odwracalne, dzięki czemu nie powodują one trwałych i długoterminowych zmian neurologicznych.

Toksyna może być stosowana u kobiet i u mężczyzn.

Opis zabiegu

Mając na względzie całkowite bezpieczeństwo pacjenta na całość zabiegu, który zwykle nie przekracza 30 min, składa się przeprowadzenie wywiadu oraz badania przedmiotowego 1/3 górnej części twarzy celem oceny zmarszczek w spoczynku, oraz podczas aktywności mimicznej, a także ocena pod względem ewentualnych przeciwwskazań.

Zasięg działania jest uzależniony od dawki toksyny, wyboru docelowych mięśni oraz oczekiwanego efektu terapeutycznego i estetycznego.  

Wskazania

  • Zmarszczki poprzeczne na czole.
  • Zmarszczki pomiędzy brwiami tzw. lwia zmarszczka.
  • Zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki.
  • Zmarszczki poziome szyi.
  • Nadpotliwość pach, dłoni i stóp.
  • Bruksizm.
  • Leczenie migren przewlekłych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na którykolwiek ze składników leku.
  • Zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych (miastenia gravis, miopatie, zespól Lamberta-Eatona).
  • Przyjmowanie leków:  aminoglikozydy (np. streptomycyna, amikacyna), inkomycyna, linkomycyna,  D-penicylamina, tetracykliny, aminochinolony (chlorochina), cyklosporyna, sukcynylocholina, tubokuraryna, pankuronium, galamina.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
  • Choroba nowotworowa.
  • Aktywna infekcja.
  • Zakażenie skóry w miejscu podania preparatu.
  • Przewlekle choroby autoimmunologiczne.
  • Choroby ALS i Alzheimer.
  • Ciąża i karmienie piersią.

Zalecenia po zabiegu

  • Bezpośrednio oraz do 4 godz. od zabiegu konieczna pionowa pozycja (nie należy nadmiernie się pochylać oraz leżeć) w celu zapobiegania przemieszczenia preparatu.
  • Należy unikać masażu/uciskania okolic poddanych zabiegowi.
  • Przez kilka godzin po zabiegu (najlepiej 24 h) zabronione jest spożywanie alkoholu, gorącej kąpieli/prysznica oraz ciężkiego wysiłku fizycznego.
  • Przez okres 2 tyg. od zabiegu należy unikać opalania, korzystania z sauny/solarium oraz nie powinno się wykonywać niepotrzebnego wysiłku fizycznego (np. bieganie, pływanie, siłowania).
  • Wskazana wizyta kontrolna po upływie 2 tygodni od wykonania zabiegu.

Wszystkie powyższe zalecenia mają na celu osiągnięcie jak najbardziej oczekiwanego efektu terapeutycznego poprzez zapobieganie dezaktywacji czy osłabienia działania toksyny

LECZNICZE WYKORZYSTANIE TOKSYNY BOTULINOWEJ

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość to zjawisko nadmiernego wydzielania potu spowodowane dysfunkcją gruczołów potowych wskutek zaburzeń w układzie autonomicznym. Nadpotliwość dzieli się na pierwotną o charakterze idiopatycznym oraz wtórną, współtowarzyszącą innym chorobom lub związaną z przyjmowaniem niektórych leków.

Nadmierna potliwość wpływa na jakość życia, coraz częściej staje się nie tylko problemem medycznym, ale również psychologicznym, ponieważ wywołuje odczucie wstydu i utrudnia codzienne życie. Nadpotliwość idiopatyczna, czyli ta, której przyczyny nie znamy, ma charakter miejscowy i najczęściej dotyczy rąk, stóp, pach czy twarzy. Leczenie przy użyciu toksyny botulinowej jest działaniem objawowym mającym na celu osłabienie czynności włókien nerwowych czego efektem ma być zmniejszenie wydzielania potu.

Zabieg polega na śródskórnym podaniu preparatu toksyny po uprzednim znieczuleniu kremem ze środkiem znieczulającym, zaznaczeniu okolicy zabiegowej i miejsc iniekcji. Pierwsze efekty odczuwalne są po 3-4 dniach od zabiegu, pełny efekt pojawia się po kilku tygodniach od zabiegu i utrzymuje się przez 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Leczenie Bruksizmu

Bruksizm to mimowolna i nadmierna aktywność/napięcie mięśni żwaczy objawiająca się nieświadomym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami w trakcie snu. Konsekwencjami nieleczonego bruksizmu może być ścieranie i dalsze niszczenie zębów łącznie z ich rozchwianiem, zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego, a także bóle głowy, karku, a nawet problemy ze słuchem. Wizualnie możemy zaobserwować tzw. „twarz kwadratową”.  Za najczęstsze przyczyny bruksizmu uważa się nadmierny stres, wady zgryzu czy choroby pasożytnicze (np. owsicę).

Zabieg polega na domięśniowym podaniu odpowiedniej dawki toksyny w każdy mięsień żwacz (w niektórych przypadkach również do mięśni skroniowych) po uprzednim palpacyjnym zbadaniu napiętych mięśni żwaczy i wyznaczeniu miejsc iniekcji.

Pierwsze efekty zauważalne są już po ok. 3 dniach od zabiegu, pełen efekt pojawia się po kilku tygodniach od zabiegu. Po zabiegu może stać się odczuwalne zmniejszenie siły mięśni np. podczas gryzienia pokarmów. Zaleca się dla utrzymania efektu powtarzać zabieg co ok. pół roku.

Koszt zabiegu
Zobacz cennik
Czas zabiegu
20 – 30 min w zależności od obszaru zabiegowego
Odstęp między zabiegami
4-6 miesięcy
Rekonwalescencja
Nie wymaga

Zadzwoń po poradę lub umów się na konsultację

Skontaktuj się